Комплекс психологічних вправ, спрямованих на розвиток комунікативних здібностей молодших школярів

      Даний комплекс містить низку спеціально підібраних психологічних вправ направлених на розвиток комунікативної сфери молодших школярів, яка включає в себе повідомлення інформації як передачу інтелектуального змісту та орієнтована на спільне  розуміння предмету, а також формування нових прийомів, способів спілкування та поведінки.

       Перевагою даного пакету вправ є гнучкість вибору та комплексність  розвиваючих вправ. В той же час, в роботі містяться елементи ігротерапії, психодрами, арттерапії, казкатерапії, пісочної терапії та інші.

         Користувач, на основі власних професійних переконань  та конкретно – ситуаційних цілей роботи обирає необхідні йому елементи данного комплексу. 

      Загальною метою підібраних вправ є розвиток комунікативної сфери молодших школярів, поповнення словникового запасу та вироблення навичок комунікативної взає­модії.

 

1. Гра-драматизація «Дай»

    Психолог нагадує, що дуже багато залежить від того, як попросити людину про якусь пози­ку, яким тоном, у якій атмосфері, з яким на­строєм висловити своє прохання.

Повторюють і уточнюють такі моменти:

— Як правильно попросити те, що ти хочеш отримати?

Що робити, якщо вам відмовили?

Потім пропонують вибрати собі партнера і жартівливо попросити його про деяку позику ( зошит, аркур, ручку тощо ).

Після обговорення в парах обговорюють кращий варіант прохання.

 

2. Вправа "Малюнок імені"

  Діти уявляють собі, що вони стали відомими людьми:  чи мореплавцем лікарем, чи вченим письменником. За великі заслуги перед людьми кожному вже при житті вирішено поставити пам'ятник. На ньому варто написати ім'я героя і прикрасити його цікавими малюнками. Діти придумують малюнки до своїх імен, описують їх усно, а потім виконують їх в альбомах, поруч із красиво написаним ім'ям. (Якщо дитина ще не вміє писати, йому допомагає ведучий.)

 

3. Вправа "Ми любимо"

Ведучий кидає дітям м`ячик, кожний з них закінчує пропозицію, що починається зі слів "Я люблю...". Потім ведучий просить дітей згадати всі названі варіанти і повторює їх зі словами "ми любимо": "Ми любимо грати! Ми любимо дивитися телевізор, ...читати, ...гладити собаку" і т. і.

 

4. Робота з казкою. (Діти слухають, малюють і обговорюють казку)

Про Білоцвітик (Н.Овечкина)

        В одній країні, де удень світить тепле сонце, а по ночах нерідкі холодні вітри, жила одна садівниця. Вона дуже любила висаджувати квіти, особливо ті, котрі ласкаво називала білоцвітики, і вони дійсно були білими, але з блакитним відливом, що не зменшувало їхньої краси.

         Щороку  садівниця їздила в місто і брала участь у виставці квітів, але зараз був час посадки. У легкій теплиці садівниця висадила насіння білоцвітиків - їх вона уперше вирішила представити на виставці. Усі насіння були посаджені рівними рядками, досить близько друг до друга, але випадково одне насіннячко випало з рук садівниці і потрапило в землю осторонь  від інших.

         Йшов час. Білоцвітики росли під безустанною турботою садівниці.

Тепер вони могли вітати один одного, киваючи бутончиками, але поки не могли говорити. Насіннячко, що випало, теж виросло, але його бутон був менше, ніж в інших, адже йому діставалося менше вологи і турботи. Упале насіннячко перетворилося в самотній бутон. Але ніхто не помічав його, і бутон дійсно почував себе самотнім, і йому було смутно.

         І от бутони розпустилися і змогли розмовляти. Щодня  квіти тяглися до сонечка, що зігрівало їх через скло. А самотній бутон перетворився в самотній білоцвітик. Він ріс далі усіх від вікна й одержував мало сонячних променів. Коли він намагався заговорити з іншими квітками, вони його не чули і не бачили, адже вони увесь час дивилися на сонце, а зігрівши, з останнім променем сонця засипали. Самотній білоцвітик, що одержував мало сонячного тепла, довго не міг заснути. Тому він увесь час думав про те, чому його не зауважують, чому з ним не розмовляють, він шукав причину.

        І один раз він зрозумів, що квіти намагаються ловити все сонячне тепло, щоб вирости, а стекло теплиці пропускало не так багато тепла, тому квітам ніколи було дивитися навколо. Отут мимо проповзав жук-силач, що тяг важенний великий камінь. Самотній білоцвітик окликнув жука-силача і став вмовляти розбити скло. Він підійшов до скла, підняв камінь над головою, замахнувся і кинув. Стекло із шумом розлетілося, усі квіти прокинулися і почали бурхливо обговорювати, що ж відбулося. Вони подивилися в усі сторони і побачили розбите скло теплиці. Вони дуже розсердилися і стали шукати винного. А самотня квітка зраділа, що тепер усі його помітять, що з ранку до вечора вони разом будуть грітися на сонечку. Отут і інші квіти помітили його. Вони закричали:

-        Це ти зробив?

-        Так, - відповів радісно білоцвітик, - тепер ми будемо разом грітися на сонечку і розмовляти про усьому.

-        Навряд чи ми коли-небудь ще будемо грітися на сонечку, ми можемо усі загинути від холоду через те, що ти розбив скло! - гнівно відповіли квіти.

-        Але я хотів як краще! - закричав самотній білоцвітик, але квіти не встигли нічого відповісти. Пішов дощ, і в теплицю ввірвався сильний холодний вітер. Квіточки відразу утратили все тепло, що накопили за день, їх смикало зі сторони убік, витягало з землі, вони стали замерзати і тісніше пригорнулися друг до друга, зчепили свої пелюстки, щоб не полетіти у  вікно, що утворилося. Самотній білоцвітик весь зжався, він зрозумів, що йому допомогти не зможуть, але ж він так змерзнув! Вітер, що підсилювався, так і витягав його з землі!

      Отут у теплицю ввірвався найсильніший вихор, закрутив біля тонкої стеблинки білоцвітика, потягнувши, вирвав його з коренями і поніс у холодну і порожню ніч, прочь з теплиці. Отвір все наближався, білоцвітик усе більше відчаївся, але отут він почув, що його кличуть інші білоцвітики. Він простягнув їм назустріч свої листочки і побачив, що не дістає. Усі ближче і ближче були протягнені зчеплені листи друзей-білоцвітиків. Він зробив ривок і дотягся. Його оповили інші білоцвітики, і отут вітер припинився.

       Отут прийшла садівниця і швидко закрила отвір склом, що стояло в стіни теплиці. Потім стала оглядати квіти і побачила білоцвітика, корені якого були не в землі. Вона посадила його разом з іншими квітами, і незабаром наш білоцвітик зміцнів, став таким же високим і красивим, як інші квіти, що відносилися тепер до нього з теплотою і турботою. А потім садівниця повезла їх на виставку, і вони зайняли перше місце. Усі білоцвітики дуже радувалися й обговорювали цю подію всю дорогу додому, а наш білоцвітик був щасливий як ніколи.

Питання для обговорення:

- Що робило білоцвітика нещасливим на початку казки?

-        Чому білоцвітику хотілося, щоб його помітили?

-        Які помилки він робив?

-        Чому білоцвітик став щасливий наприкінці  казки?

Коментарі для ведушего.

   Потрібно дуже обережно проводити цю вправу в класі, де є "ізгої". Роздаючи листівки, необхідно підібрати йому в пари дитину, що погодиться його малювати, не виявить агресії.

 

5. Вправа "Поясни завдання"

    Діти поділяються на пари. У кожній парі одна дитина повинна за допомогою жестів пояснити завдання другому. Завдання роздає ведучий. Вони можуть бути будь-якими, але обов'язково доступними для дитячого розуміння і зв'язаними з конкретними знайомими дітям діями, наприклад: "принести зошит", "витерти дошку" т.і.

    Перемагає та пара, що змогла швидше інших досягти взаєморозуміння і виконати завдання за самий короткий час (предметами при поясненні завдання користатися не можна).

 

6. Вправа "Склади розповідь"

      На дошці розміщаються картинки з зображеннями трьох почуттів. Дітям потрібно скласти розповідь, герой якого на початку, у середині і наприкінці  історії відчував би ті ж почуття, що представлені на дошці.

 

 

7. Вправа "Психологічна загадка"

    За описом, діти повинні догадатися, яку якість задумав ведучий:

"Людина, що вміє жити мирно, дружно, без сварок" (миролюбний).

"Людина, що вміє сам виконувати свої обов'язки (відповідальний).

"Людина, що любить трудитися" (працьовитий).

"Людина, що знає свої недоліки" (самокритичний).

"Людина, готовий завжди допомогти" (чуйний).

Для того щоб діти точніше зрозуміли значення слів, можна, попросити їх скласти речення з цими словами. 

 

8. Вправа "Картинки з піску"

   Використовуйте для цієї вправи рамки з подвійними стеклами, між якими пересипається різнобарвний пісок, утворюючи незвичайні пейзажі. Спостерігайте усі разом за пересипанням піску, за тим, як складається картинка, і складете колективну історію про те, що це за місцевість, хто там міг виявитися і що з ним відбулося. "Піскову казку" можна записати, вибираючи самі удалі варіанти розвитку сюжету.

 

9. Вправа "Маски"

  Приготуйте різнобарвні паперові серветки і покажіть дітям, як можна легко і швидко зробити з них виразні маски: листки складаються вдвічі, у потрібних місцях робляться отвори потрібної форми - ножицями або просто пальцями.     

     Запропонуєте дітям спробувати виготовити маски, що виражають різні почуття, і вимовити з маскою на обличчі монолог від імені цього почуття.

 

10. Вправа "Казкові герої"

    Педагог пропонує список казкових героїв (чоловічі і жіночі ролі). Кожна дитина вибирає собі одного з героїв, представляється їм і називає ту якість, за яку вибрав собі цю роль. Наприклад: "Я - Буратіно, я веселий". Можна ускладнити завдання, і до кожного героя діти будуть називати по одній позитивній якості.

 

11. Вправа "Дерево"

    Учитель роздає трафарети, діти обводять їх у зошиті. Корені дерева - це короткі прості слова, що пише на дошці вчитель. На гілках потрібно підписати словотворчі суфікси. Діти вписують у крону дерева слова, що утворяться за допомогою суфіксів.

 

12. Вправа "Подібність і розходження"

    «Люди спілкуються, тому що вони схожі чи відмінні один від одного. Давайте знайдемо відмінності і подібність один одного. Кожний з вас повинний вимовити фазу, звертаючи до сусіда праворуч: "Ми з тобою схожі, тим що ... (називається який - або ознака "подібності"), але у відмінності від тебе я ... (називається який - або ознака "отличности").

     Наприклад: "Ми з тобою схожі, тим що любимо тварин, а особливо  кішок, але у відмінності від тебе я люблю їсти пломбір із солоним огірком."

 

13. Вправа Інсценування "Як не треба сперечатися"

   Сценка розігрується з використанням іграшкових персонажів. Це можуть бути, ведмедик і кіт. Ведмедик повинний був намалювати на плакаті дві рівні доріжки.  Виконавши завдання, Ведмедик віддав плакат Коту. 

Кіт: Забирай, Ведмедик, свої доріжки, вони не рівні. 

Ведмедик: Неправда! Я всі точно відміряв! Мене ще лис перевіряв і  сказав, що всі точно! 

Кіт: Ні, перша доріжка коротше.                           

Ведмедик: Ні, однакові! 

Кіт: Ні, коротше.

Ведмедик: Виходить, ти - поганий суддя! 

Кіт: А ти - поганий вимірник! 

Ведмедик: Це ти косий і сліпий! 

Кіт: А про тебе розповідають, що ти лапи усім віддавив...         

                                            

Питання дітям: 

-         Чи зможуть Кіт і Ведмедик домовитися і зробити загальну справу?

-         Кіт і Ведмедик  сперечаються  чи сваряться?

-         Якщо в людей різні думки,  чи можуть вони посперечатися, але не посваритися, не скривдити один одного?

-         Що треба робити, щоб з'ясувати, хто правий, - може, подратися? 

       Діти,  сваритися - це чи не сказати зробити іншому щось образливе, зле. Щоб посперечатися, треба постаратися відшукати докази своєї правоти. У суперечці про довжину доріжки кращим доказом є вимір за допомогою лінійки. Ситуація різних думок із приводу оптичних ілюзій повторюється ще раз (видаються аркуші з новими малюнками). Дітям пропонують вибір -  сварка чи суперечка (сварку найкраще  зображувати за допомогою ляльок). Психолог призиває дітей учитися не сваритися, а сперечатися, а це, виходить, учитися приводити докази та конструктивно спілкуватися. 

 

14. Вправа "Правила спілкування"

    "Саме головне в спілкуванні людей, не важливо прохання це чи вітання, потрібно звертатися по імені. Адже кожній людині приємно, коли до нього звертатися по імені. Увічливість- необхідна умова спілкування".

 Беруть участь 4 пари по 2 дитини (хлопчик і дівчинка), що обіграють сценки правильного спілкування.

1)  Вітання;

2)  Прохання;

 3)  Вибачення;

4)  Комплемент;

15. Вправа «Знайди мене»

    Для проведення даної гри діти поділяються на дві команди, в одній з них усім зав'язуються очі. Група з зав'язаними очима ходить по кімнаті і знаходить дітей з іншої команди. Але потрібно не просто знайти друга, але і впізнати його. Це можна зробити, обмацуючи волосс, руки, одяг. Після того, як усі знайдені і названі,  учасники міняються ролями.

 

16. Вправа «Давайте познайомимося!»

    Діти з вихователем стають у коло, вихователь тримає надувний м'яч, потім він називає своє ім'я й ім'я того, кому кидає м'яч. Названа дитина повинна піймати м'яч, назвати своє ім'я й ім'я того,  кому він кине м'яч,  і т.і.

   Коментарі: Ця гра допомагає познайомитися з дітьми, що тільки що прийшли в групу, а також втягнути в спілкування соромливих дітей. Якщо ж діти ще зовсім погано знайомі, правила можна небагато змінити: дитина, що піймала м'яч, називає ім'я попереднього гравця, потім своє, а далі (якщо знає) ім'я дитини, якій  буде кидати м'яч.

 

17. Вправа  «Долоня в долоню»

      Діти стають попарно, притискаючи праву долоню до лівої долоні і ліву долоню до правої долоні стоящего поруч. З'єднані таким чином, вони повинні пересуватися по кімнаті, обходячи різні перешкоди: стіл, стільці, ліжко, гору (у виді купи подушок), ріку (у виді розкладеного  рушника чи дитячої залізниці) і т.і.

      У цій грі пари можуть складати дорослий і дитина. Ускладнити гру можна, якщо дати завдання пересуватися стрибками, бігцем, на корточках і т.д.  Граючим необхідно нагадати, що долоні розтискати не можна.

 

18. Вправа «Клубочок»

    Діти сідають у півколо. Дорослий стає в центрі і, намотавши на палець нитку, кидає дитині клубочек, запитуючи при цьому про що-небудь (як тебе кличуть, що ти любиш, чого ти боїшся). Дитина ловить клубочок, намотує нитку на палець, відповідає на запитання і ставить запитання, передаючи клубок наступному гравцю. Якщо дитина утрудняється з відповіддю, вона повертає клубок ведучому.

   Ця гра допомагає дітям побачити загальні зв'язки між ними, а дорослому допомагає визначити, у кого з дітей є труднощі в спілкуванні. Вона буде корисна нетовариським дітям, також її можна використовувати в групах малознайомих учасників.

 

Литература:

1. Психологическая поддержка младших школьников: программы, конспекты занатия \ авт.-сост. О.Н. Рудякова. – Волгоград: Учитель, 2008. – 89 с.

2. Практикум по детской психокоррекции: игры, упражнения, техники / О.Н. Истратова. – Изд. 3-е. – ростов н/Д: Феникс, 2009. – 349, (1) с. – (Психологический практикум).

3. Психология. 1 класс. Развивающие занятия. Методическое пособие с электронным приложением / авт. – сост. Д. Глазунов. – М.: Глобус, 2008. – 240 с. – ( Школьный психолог).

4. Хухлаева О.В. Тропинка к своему Я: уроки психологии в начальной школе (1-4). - М.: Генезис, 2004. -303 с.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тренінгове заняття з молодшими школярами на тему: «Їжачок»

Їжачок - методика отримання зворотного зв'язку 

         Спостерігаючи за дітьми  молодшого шкільного віку, помічаєш, як багато дітей агресивно налаштовані по відношенню до своїх однолітків. Такі дітки важко йдуть на контакт. Я вважаю, що дана методика допоможе отримати необхідну інформацію для вивчення причин агресії  дитини. 
В основі методики лежить казка М. Пляцковс
ького "ЇЖАЧОК".


         "ЇЖАЧОК" - методика отримання зворотного зв'язку. 
         Дана методика спрямована на вивчення агресії молодших школярів через отримання зворотного зв'язку шляхом занурення у казку. 
Дитині, щоб заглянути в себе і точніше висловити своє враження від сприйняття, необхідні ігрові та емоційн
і компоненти: співучасть, співчуття, співпереживання. Йому важливо побачити зразки різної поведінки і важливо порівняти, зіставити, ототожнити себе з цими особами з метою визначення своєї ситуації, свого стану. У зв'язку з цим найприродніше запропонувати дитині казку, атмосфера якої буде пізнавана для нього. 
         Отримання зворотнього зв'язку від молодших школярів починається з того, що в клас входить психолог  і пропонує дітям послухати дуже цікаву історію, яку йому повідав один маленький їжачок. При цьому дітям показується барвистий малюнок, де зображено щасливий і усміхнений їжачок. 
         Діти, я хочу розповісти вам одну історію, яка сталася в одному казковому лісі. Її мені розповів маленький їжачок, а ще він просив розповісти цю історію вам. Отже - починаємо! 
         Всі їжаки на світі - колючі. Чи не правда? На них стільки гострих голок, що не доторкнешся навіть. А по голівці погладити - і зовсім не можна. Тому їх ніхто ніколи і не приголубив жодного разу. Але нашому їжакові все-таки пощастило. Як це сталося? А ось як.

Казка


         Брів їжачок по лісу. Бачить - пень стирчить. А на тому пеньку сидить Зайченя і кашу манну з тарілки їсть. І не просто їсть, а столовою ложкою.                 З'їв Зайчик всю кашу і сказав: 
      -  Дякую, мамо! 
       Підійшла до зайчата мама Зайчиха, по голівці лапкою погладила і похвалила: 
      - Молодець! Який у мене вихований синок росте! 
       А Їжачкові, якого ніхто ніколи не гладив так ласкаво, раптом стало сумно. До того сумно, що він аж заплакав. Побачила Зайчиха, що Їжачок плаче, і питає: 
      - Хто тебе образив? 
      - Ніхто не скривдив, - відповідає Їжачок. 
      - А чому тоді в тебе сльозинки на очах? 
      - Тому, що ви зайченя ... погладили ... лапкою. 
      - Хіба тебе мама не гладить? 
      - Не гладить. Ніхто мене не гладить. 
      - Я б тебе, малюк, погладила, якби ... якби ти не був таким колючим, - пожаліла  їжачка Зайчиха. 
      - Звичайно, вона б тебе погладила, - втрутився Зайченя. - Але можна дуже навіть просто лапу вколоти. 
      - А якщо я не буду колючим? - Раптом запитав Їжачок. 
      - Тоді інша справа, - говорить Зайчиха. - Але ж це неможливо! 
      - Можливо! - Крикнув Їжачок і став перекидатися, став кататися по землі до тих пір, поки не начепив на свої голки цілу купу опалого листя. Він став схожий на строкатий різнокольорову кульку. Коли кулька ця підкотився до Зайчихи, вона відразу не зрозуміла, в чому справа. Але       Їжачок просунув крізь листя чорну кнопочку носа і пробурмотів: 
      - Тепер я ... зовсім ... не колючий. Правда? 
      Зайчиха посміхнулася і погладила Їжачка. 
      - Молодець! - Сказала вона. - Ах, який вигадливий Їжачок росте! 
      - Діти, коли Їжачок розповів свою історію, йому захотілося дізнатися: чи є в нашій школі дітки, схожі на їжачків, яких ніхто й ніколи не погладив і не приголубив. А щоб Їжачок швидше про це дізнався, я пропоную вам намалювати йому малюнки і відправити їх поштою до казковий ліс. У цьому вам допоможуть питання, які цікавили Їжачка.

А питання такі: 
1. Твоя мама часто гладить тебе по голівці, пригортає до себе або вона цього не робить зовсім? Якщо часто, то намалюй сонечко, якщо рідко - намалюй ялинку, а якщо тільки лає - намалюй хмаринку. 
2. Тобі хочеться, щоб мама частіше називала тебе ласкаво і ніжно? Якщо так - намалюй сонечко, якщо тобі все одно - намалюй ялинку, а якщо тобі це не подобається - намалюй хмаринку. 
3. Бувають випадки, коли людину все дратує навколо, все йому не подобається. Якщо з тобою це відбувається часто - намалюй хмаринку, якщо рідко - намалюй ялинку, ну а якщо тобі завжди з людьми легко і ніхто тебе не дратує - намалюй сонечко. 
4. Нашого 
Їжачка не міг ніхто погладити через голоки, і він від цього дуже страждав. А чи є у тебе такі "голки", які з'являються в тебе навіть тоді, коли тобі цього не хочеться. Якщо "голки" з'являються часто і вони тобі заважають дружити з дітьми - намалюй хмаринку, якщо це відбувається рідко, іноді - намалюй ялинку, а якщо цього не відбувається ніколи - намалюй сонечко. 
5. Коли ти приходиш до школи, у свій клас 
діти раді тебе бачити, а ти радієш зустрічі з дітьми чи ні? Якщо тобі приємно бачити всіх дітей - намалюй сонечко, якщо приємно бачити тільки деяких дітей - намалюй ялинку, ну а якщо тобі не хочеться нікого бачити, не хочеться ні з ким спілкуватися - намалюй хмаринку. 
         Спасибі, діти, за відповіді. Я думаю, що у вас все буде добре. 
А тепер 
діти всі ваші малюнки ми покладемо в конверт і відправимо поштою Їжачку в його казковий ліс. Якщо комусь із вас хочеться написати або намалювати свою історію, схожу на історію Їжачка, ви можете це зробити після уроків або вдома і принести свої листи мені, а я їх відправлю в казковий ліс. 
Обробка отриманого матеріалу

Для наочності отриманих даних складається таблиця в "кольорі", де по горизонталі проставляються номери питань, а по вертикалі прописуються прізвища учнів і на перетині проставляється малюнок дитини.

Наприклад,

Прізвище учня

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           
           
           
           

 


         Потім малюнки можна перевести в колірні діаграми, замінюючи малюнок відповідним кольором. 
          У результаті виходить кольорове поле, на якому наочно видно, який відсоток учнів і хто з дітей схильний  до агресії. 
         Крім діагностичного характеру, методика носить і психотерапевтичний характер, так як дитина мимоволі "приміряє" ситуацію на себе.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ПРОФІЛАКТИКА БУЛІНГУ В УЧНІВСЬКОМУ СЕРЕДОВИЩІ

Бельмега Оксана Володимирівна, практичний психолог

Великоходацької ЗОШ І-ІІ ступенів

 

Мета: ознайомити учнів з поняттям, формами та структурою булінгу; виховувати почуття емпатії та переживання до дитини, яка зазнає насильства; розвивати вміння пошуку шляхів виходу зі складної ситуації; формувати навики відповідальної та безпечної поведінки.

 

Структура тренінгу

№ з/п

Вид роботи

Час, хв

Ресурсне забезпечення

1.

Привітання учасників

5 хв.

 

2.

Вправа «Знайомство»

10 хв.

Квіти, ручки

3.

Вправа «Правила роботи»

5 хв.

Плакат «Правила роботи»

4.

Вправа «Мої очікування»

5 хв.

Плакат "Фруктовий кошик", липучі стікери у формі фруктів, ручки

5.

Інформаційне повідомлення "Що таке булінг"

7 хв.

Мультимедійна презентація

6.

Вправа «Відгадай, хто»

10 хв.

Ілюстративні картки, ватмани, маркери

7.

Вправа «Чарівний мішечок»

10 хв.

Стікери, мішечки, цукерки

8.

Гра-розминка «Хто зайвий»

5 хв.

Атласні стрічки

3 кольорів

9.

Вправа «Чому так стається»

15 хв.

Картки з зображенням стріли, мішені та ока для поділу учасників на 3 групи, ватмани, маркери

10.

Вправа «Скринька безпеки»

15 хв.

Відривні стікери, скринька, фломастери або ручки, загальні рекомендації

11.

Вправа «Я зможу допомогти»

За наявністю часу

Картки з ситуаціями, ватмани, фломастери

12.

Підведення підсумків

5 хв.

 

 

1. Привітання учасників.

Мета: повідомлення теми заняття, установка на роботу.

         Тренер. Доброго дня, шановні учасники тренінгу. Сьогодні ми з вами тут для того, щоб обговорити важливу тему - тему насильства та жорстокості серед учнів.

         Кожному з нас, хоча б раз у житті доводилося зіткнутися з насильством. Воно могло застосовуватися проти вас самих, ви могли бути свідком, або самі ставали тими, хто ображає. Ми поговоримо про насильство та жорстокість, які направлені на одну дитину. Це явище називають булінгом. Сьогодні ми спробуємо зрозуміти почуття жертви булінгу та поведінку агресора. І найголовніше, разом знайдемо шляхи допомоги постраждалій дитині та спробуємо убезпечити себе, щоб не зіграти одну з ролей у булінгу.

         Сподіваюся, вам буде цікаво та пізнавально і ви з користю проведете час.

 

2. Вправа "Знайомство"

Мета: підвищити рівень згуртованості групи, допомогти учасникам тренінгу краще пізнати один одного, створити сприятливу атмосферу.

         Тренер. Пропоную познайомитися в такий спосіб. Кожен по черзі називає своє ім'я (записати своє імя на квіточці) та одну позитивну рису характеру, яка вас найкраще презентує. Риса має бути названа на будь-яку букву з вашого імені.

 

3. Вправа "Правила роботи"

Мета: організація групи та створення можливості ефективної роботи.

         Тренер. Для того, щоб наша робота була ефективною, пропоную прийняти наступні правила, яких ми будемо дотримуватися впродовж нашого заняття.

         ПРАВИЛА РОБОТИ:

1. Говорити від свого імені.

2. Бути доброзичливими і активними.

3. "Піднята рука".

4. Один говорить - усі слухають.

5. "Тут і тепер".

6. Обговорювати дію, а не особу.

7. "Вільна нога".

8. Конфіденційність.

         Запитання до групи:

1. Чи згодні ви з правилами?

2. Чи маєте ще якісь пропозиції?

 

4. Вправа-очікування "Фруктовий кошик"

Мета: формування власної мети діяльності, мотивація та усвідомлення власної відповідальності за досягнення певних результатів.

         Тренер. Наша наступна вправа називається Фруктовий кошик. Пропоную вам на фруктах, написати, а потім озвучити, що ви чекаєте від нашої зустрічі і прикріпити їх до нашого кошика.

 

5. Інформаційне повідомлення "Що таке булінг"

Мета: ознайомити учасників з поняттям булінгу, соціальними ролями у булінгу та стилями їх поведінки.

         Тренер. Сьогодні серед учнівської молоді надзвичайно загострилася проблема насильства, здійснюваного самими дітьми один до одного.

         Останніми роками визнано поширення такого явища, як шкільний булінг. Отже, що це таке: булінг у перекладі з англійської - хуліганити, грубіянити, визначається, як утиск, цькування, дискримінація. Це тривалий процес свідомого жорстокого ставлення (фізичного і психічного) з боку дитини або групи дітей до іншої дитини або дітей.

         4 головні компоненти булінгу:

- агресивна і негативна поведінка;

- здійснюється регулярно;

- відбувається у відносинах, учасники яких мають неоднакову владу;

- така поведінка є навмисною.

 

         Форми шкільного булінгу:

         фізичний (умисні штовхання, удари, стусани, побої, нанесення інших тілесних ушкоджень та ін.);

         психологічний (насильство, пов'язане з дією на психіку, що завдає психологічну травму шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування, якими навмисно заподіюється емоційна невпевненість)

         Соціальна структура булінгу:

         переслідувач (кривдник, агресор);

         постраждала дитина (жертва);

         спостерігач.

         Зараз ми можемо пригадати, що можливо кожен з нас мав якусь свою роль у булінгу. Наприклад був спостерігачем, але при цьому не задумувався, що є безпосереднім його учасником.

         Як розпізнати жертву:

         діти, які не можуть захистити себе, фізично слабші за своїх однолітків;

          невпевнені в собі діти, замкнуті, мовчазні;

         діти, які мають руде волосся, повні чи худі;

         діти, які уникають певних місць у школі (наприклад, на перерві сидять у класі);

         діти, які часто не мають ні одного близького друга, краще спілкуються з дорослими ніж з однолітками.

Як розпізнати агресора:

         якщо це хлопчики, вони зазвичай фізично сильніші за інших;

         виділяються зовнішністю, манерою поведінки, одягом;

         вони часто зухвалі та агресивні в ставленні до дітей та дорослих;

         не дуже гарно вчаться;

         мають досить велике коло друзів або однодумців та ін.

Як розпізнати спостерігача:

         діти з кола кривдника;

         однокласники;

         випадкові учні або ін..

Наслідки булінгу можуть бути різноманітні. Їх жертви зазнають чимало страждань. Це і зниження самооцінки, поганий сон та апетит, тривожність, вживання алкоголю, паління, думки про самогубство та інші.

Отже, як бачимо явище булінгу є поширеним, але в наших силах його зупинити і не лишатися осторонь. Адже слід пам'ятати, що сьогодні ти - спостерігач, а завтра - жертва.

 

6. Вправа Відгадай, хто

 

Мета: навчити учасників тренінгу розпізнавати соціальні ролі булінгу.

         Тренер. Зараз ми з вами об'єднаємося у 3 групи.

         Завдання для кожної групи однакове. Ви отримаєте однакову кількість картинок  і спробуєте серед них віднайти жертв булінгу, агресорів та спостерігачів. Кожна група представить свої напрацювання і пояснить, чому вона так думає.

 

7. Вправа "Чарівний мішечок"

Мета: надати можливість учасникам відчути переживання, які виникають у жертви булінгу, виховувати почуття емпатії. Зняти неприємні емоції.

         Тренер. 

         Зараз кожен з вас запише негатавну емоцію, про яку подумав, і вкине її у чарівний мішечок. А з іншого мішечка візьме собі позитивну емоцію.

Питання для обговорення:

1. Чи важко було виконувати вправу?

2. Що ви при цьому відчували?

 

 

 

8. Гра-розминка "Хто зайвий"

Мета: активізувати учасників, зняти неприємні емоції від попередньої вправи, підготувати до подальшої роботи.

         Тренер. Зараз я забираю один стілець. Всі ви, за моєю командою, будете рухатися по колу. По команді: "СТОП" ви повинні знайти собі місце для того, щоб сісти. Це не обов'язково має бути ваш стілець. Той, хто залишиться  стояти - вибуває з гри.

         Після гри. Чи звернув хтось увагу на стрічки, які висять на 3 стільцях? Ці стрічки означають певну соціальну роль у булінгу. Звертаю вашу увагу на те, що дехто з вас, несподівано, встиг побувати у певних ролях. Так, може трапитися з вами і у житті: "Ви не очікуєте, а опиняєтеся у ролі жертви чи можливо агресора".

 

9. Вправа "Чому так стається"

Мета: зʼясувати причини поведінки учасників булінгу.

         Тренер. Ви всі бачите у мене різних кольорів та розмірів картки. Зараз кожен з вас вибере картку. З іншої сторони там є зображення, але ви не можете дивитися самі, що там і показувати комусь з учасників. Картки відкриваєте за моєю командою. Прошу обʼєднатися у групи за малюнками, які є на картках. Дякую. А тепер, як ви думаєте, що означає "стріла?" (агресор), "око" (спостерігач), "мішень" (жертва). Ви знову, мимоволі отримали ролі. А зараз кожна група буде мати своє завдання.

         Група "агресорів" спробує написати причини, які спонукають кривдника себе так поводити.

         Група "жертв" спробує написати причини, чому діти стають легкими мішенями для кривдників.

         Група "спостерігачів" пише причини, чому спостерігачі часто не вмішуються у процес булінгу.

 

10. Вправа "Скринька безпеки"

Мета: формувати в учнів навики відповідальної та безпечної поведінки, спонукати підлітків до пошуку шляхів захисту у небезпечних для них ситуаціях.

         Тренер. Завдання вправи полягає у тому, що кожен з вас повинен подумати і написати:

1. Як захистити себе від булінгу.

2. Що повинна робити дитина у ситуації булінгу.

         Озвучивши свої рекомендації, вкинути їх у спільну "скриньку безпеки".

Тренер записує на ватмані всі, запропоновані дітьми, варіанти.

Рекомендації:

1. Зберігай спокій, дій хоробро та обійди ситуацію.

2. Стримуй гнів.

3. Говори спокійно і впевнено - дай агресору можливість зупинитися.

4. Звернися по допомогу до дорослого, якому довіряєш (це може бути вчитель, психолог чи соціальний педагог).

5. Повідом про булінг когось із дорослих анонімно.

6. Поговори про це з своїм братом, сестрою, знайомими.

7. Відійди в сторону. Це не ознака слабкості!

8. Усунь провокативні фактори.

         ПАМʼЯТАЙТЕ!

Ви маєте право відмовитися робити те, до чого вас примушують силою або образливими, злими словами.

Ваша власність належить тільки вам.

Ви маєте право на допомогу.

• Кожна дитина має право жити вільно, у безпеці, відчуваючи тепло і любов!

 

11. Вправа "Я зможу допомогти"

Мета: вироблення навичок безпечної поведінки у конкретній ситуації, пошук шляхів захисту у ситуації булінгу.

         Тренер. Ви залишаєтеся працювати у підгрупках. Кожна підгрупа отримає певну ситуацію, де здійснюється насильство. Ваше завдання полягає у тому, щоб допомогти жертві та знайти для неї шляхи захисту та безпечної поведінки. Допомогою вам може бути наша "Скринька безпеки" та рекомендації, про які ми говорили у попередній вправі.

         Ситуація 1.

         Вона як завжди сиділа за партою, хоча всі її однолітки метушилися та галасували під час перерви. Світлана спостерігала щодня одну й ту саму картину: дівчатка весело сміються, жартують та кокетливо поглядають на хлопців. Звичайно, адже вони не носять цих потворних окулярів та брекетів на зубах. Через них вона терпіла стільки знущань та насмішок серед однокласників..! Тільки вдома вона могла насолодитися любов’ю та теплом, яке дарували їй її батьки.

         Порожній клас. За партою самотньо сидить Світлана. До неї підходять двоє дівчат. Це її однокласнці. Починають насміхатися з дівчинки: забирають окуляри, кидають на підлогу зошити та книжки, топчуть їх. Дівчинка починає плакати.

         І раптом…..СТОП!    

         Ситуація 2.

        Кожен ранок Максима починався з того, що він чув чергову сварку батька та матері. Так сталося і цього разу. Проспавши, він похапцем одягнувся і вибіг на вулицю. Снідати не хотілось, та й ні мама, ні тато не помітять, що його вже нема. Він звик. Адже давно його у сімї не помічали.

         До школи також не хотілося іти. Адже там старші хлопці знову почнуть знущатися з нього: чіпляти на спину образливі прізвиська, давати стусани, ставити підніжки. Було дуже важко, адже пожалітися було нікому…

         Школа. Продзвенів дзвінок на перерву. Із засмученим обличчям Максим вийшов з класу.

         В цей час до нього підійшли троє старшокласників. Почали знущатися, насміхатися. Один з них поплескав Максима по спині, причепивши листок з написом «Вдар мене». Хлопець про це не знав. Максима боляче штовхнули і він упав. Було дуже боляче. На очі навернулися сльози.

 І раптом………СТОП!    

         Ситуація 3.

         Колись Саша жив у щасливій та повноцінній сім’ї. Але після розлучення батьків мати була постійно зайнята. А він так хотів уваги та тепла. Адже він також важко переживав розлучення батьків, хоча і не показував цього. Через це він почав погано вчитися. Часто конфліктував з вчителями та дітьми.

         Цей день у школі не був винятком. Після уроку він побився з однокласником, нагрубив вчительці, яка зробила йому зауваження і як завжди прийшов на уроки не підготовленим. Однокласники Сашка незлюбили і часто насміхалися та глузували з нього, не приймали у спільну компанію. Але він не виказував свого болю через це. Насправді йому було страшно…

         Школа. Уроки давно закінчилися. Всі порозходилися. Сашкові не хотілося іти додому.

         Сашко одягає свою куртку. В цей час до нього підходять двоє старшокласників, пропонують цигарку. Сашко, спочатку вагається, але потім погоджується піти з ними закурити. Виходячи з гардеробу, старшокласники починають вимагати у хлопця гроші. Сашко пояснює, що у нього немає грошей. Хлопців це обурює і вони починають його бити.

         І раптом…….СТОП!     

Питання для обговорення:

1. Чи були труднощі при виконанні завдання? Якщо так, то вчому саме?

2. Які емоції чи переживання ви відчували до дітей, які опинилися у складних ситуаціях?

 

12. Підведення підсумків.

         Тренер. Наше заняття закінчилося. А зараз прошу сказати: "Що вам найбільше запам’яталося?" "Що зможете за необхідності застосувати в житті?" "Чи збулися очікування?"